Диагностика, лечение и профилактика
КЛИНИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ
Лабораторните изследвания са критично важни в рамките на диагностиката, лечението и профилактиката във всяка област на медицинското познание. Високо квалифицираните и опитни лекари и лаборанти, оборудвани със съвременна техника, отговарят на всяко предизвикателство от другите специалисти в центъра.
Туморни маркери
КЛИНИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ
AFP, CA-125,CA 15-3, CA 19-9, CEA, Chromogranin A (CgA), HE-4 (ROMA index), PSA, S-100, TPA и др.
Туморните маркери се произвеждат от туморни клетки. Лабораторията може да открие тези вещества от телесни секрети: кръв, урина и др. Изследванията имат смисъл, ако има някакви оплаквания или симптоми, които повишават вероятността от тумор. Ако тестът за туморен маркер се извършва преди терапията на тумора, проследяването на параметъра е подходящо за проследяване на ефективността на терапията и за индикация за рецидив на тумора.
Отрицателният резултат от теста (концентрацията на туморния маркер е в нормалните граници) не означава непременно състояние без тумор и положителният резултат не означава непременно рак. При положителен резултат следва да се направят допълнителни тестове, за да се определи дали наистина има ракова лезия.
Моля, имайте предвид, че извършените тестове не дават диагноза, отговорност на Вашия лекар е да оцени резултатите и да постави диагнозата.
Защо лабораторните тестове са важни?
КЛИНИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ
Лабораторните тестове могат да помогнат за идентифициране или за изключване на основните заболявания. Важно е да се подчертае, че резултатът от лабораторния тест сам по себе си не представлява диагноза. Диагнозата, терапията или препоръката за лечение ще получите от Вашия специалист или лекуващ лекар, назначил лабораторните изследвания. Могат да се направят различни тестове върху проба на пациент, за да се постави окончателната диагноза. Следните видове лабораторни изследвания подпомагат диагностицирането на различни заболявания:
- Пълна кръвна картина
- Коагулационен анализ
- Уринни анализи
- Хематологични тестове
- Имунологични тестове
- Хормони
- Туморни маркери
- Витамини, минерали и микроелементи
- Пакет Хашимото
- Пакет Щитовидна жлеза
- Пакет Кардио
- Пакет полови хормони
- Инсулинова резистентност
Как да се подготвим за лабораторно изследване?
КЛИНИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ
Важна информация преди вземане на кръв.
Повечето кръвни тестове (кръвна захар, кръвни липиди, чернодробна функция, йони, желязо) изискват празен стомах с гладуване най-малко 12 часа преди вземането на пробата, поради което се препоръчва вземането на кръв сутрин. Препоръчително е да се пие много вода преди вземане на кръв, тъй като това улеснява вземането на пробата и същевременно минимизира неудобствата, свързани с това. Въпреки това, алкохол, безалкохолни напитки и кафе не трябва да се консумират преди вземане на пробата, защото те ще повлияят на резултатите от теста. Вечерта преди теста избягвайте мазна, богата на въглехидрати и протеини храна. Избягвайте екстремни физически упражнения през предходния ден. Пушенето също влияе върху развитието на определени параметри. Информирайте Вашия лекар за вашата диета и промяна в теглото.